A. Sprūds piedalīsies ES Ārlietu padomes sanāksmē Luksemburgā

19.04.2024
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Pirmdien, 22. aprīlī, aizsardzības ministrs Andris Sprūds piedalīsies Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmē Luksemburgā, kur kopīgajā sesijā ārkārtas kārtā ir pieaicināti Eiropas Savienības aizsardzības ministri.

Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmē tiks apspriests militārais atbalsts Ukrainai, tostarp Eiropas Savienības drošības saistības, fokusējoties uz Eiropas Savienības atbalsta iniciatīvām Ukrainai – Ukrainas atbalsta fondu (Ukraine Assistance Fund), Eiropas Savienības militārās apmācības misijām Ukrainā (European Union Assistance Mission Ukraine - EUMAM), dažādu militāro spēju nodrošināšanu un Eiropas Miera mehānisma turpmāko attīstību.

Tāpat sanāksmes laikā Latvija informēs par vienošanos ar Ukrainu par ilglaicīgu atbalstu un drošības saistībām, kuru abu valstu prezidenti parakstīja 11. aprīlī Trīs jūru iniciatīvas samita ietvaros Viļņā. 

Vienošanās paredz visaptverošu militāro un nemilitāro palīdzību Ukrainas aizsardzībai pret agresiju, kā arī Latvijas atbalstu Ukrainai ceļā uz dalību Eiropas Savienībā un NATO. 

Jau ziņots, ka Latvija ir apņēmusies līdz 2026. gadam sniegt Ukrainai ikgadēju militāro atbalstu 0,25% no apmērā no IKP, kā arī ikgadēju piecu miljonu eiro atbalstu Ukrainas rekonstrukcijai. Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kas parakstījusi šādu vienošanos.

Tāpat Latvija 2024. gadā plāno apmācīt vismaz 4000 Ukrainas karavīru. Latvija kopā ar Apvienoto Karalisti uzņēmusies vadīt dronu koalīciju. Līdz šim tā ir piesaistījusi finansējumu 500 miljonu eiro apmērā dronu iegādei Ukrainas atbalstam.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Daniela Reihenbaha
Tālrunis: 67335093
E-pasts: Daniela.Reihenbaha@mod.gov.lv