Valdība atbalsta pretkuģu raķešu sistēmas “Naval Strike Missile” iegādi

03.05.2023
Latvijā
Aizsardzības politika
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Otrdien, 2. maijā, Ministru kabinets atbalstīja pretkuģu raķešu sistēmas “Naval Strike Missile” iegādi. 

“Šīs raķešu sistēmas iegāde iezīmē bruņoto spēku pāreju uz jaunām aizsardzības spējām ar lielāku uguns jaudu un mērķu iznīcināšanas rādiusu, un tas būtiski stiprinās Latvijas krasta aizsardzību,” uzsver aizsardzības ministre Ināra Mūrniece. 

Nozīmīgu finansiālu atbalstu pretkuģu raķešu sistēmu iegādē sniedz ASV. Ņemot vērā, ka “Naval Strike Missile” pretkuģu raķešu sistēma būs pilnīgi jauna Nacionālo bruņoto spēku spēja, ASV plāno nodrošināt atbalstu arī karavīru apmācībā sistēmu lietošanai un uzturēšanai. 

Naval Strike Missile” ir elastīga pretkuģu raķešu sistēma, tā spēj ietekmēt kā jūras, tā arī sauszemes mērķus līdz pat 185 kilometru attālumā. Šo raķešu sistēmu lieto tādas NATO dalībvalstis kā ASV, Polija, Vācija, Norvēģija, Rumānija, Lielbritānija, Kanāda un Nīderlande.

Plānots, ka pretkuģu raķešu sistēmas “Naval Strike Missile” tiks piegādātas pēc 2025. gada. 

Jau ziņots, ka 2022. gada aprīlī Saeima atbalstīja grozījumus Aizsardzības finansēšanas likumā, paredzot līdz 2025. gadam pakāpeniski palielināt finansējumu valsts aizsardzībai līdz 2,5% no attiecīgajam gadam prognozētā iekšzemes kopprodukta apjoma. Savukārt Nacionālo bruņoto spēku raķešu programmā tika iezīmētas prioritāri attīstāmās spējas – pretkuģu raķešu sistēmas, vidējās darbības pretgaisa aizsardzība un raķešu artilērija. Piešķirtais papildu finansējums paātrina Nacionālo bruņoto spēku kritiski svarīgo spēju ieviešanu aptuveni piecus gadus ātrāk, nekā iepriekš plānots.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Daniela Reihenbaha
Tālrunis: 67335093
E-pasts: Daniela.Reihenbaha@mod.gov.lv