Valsts sekretārs piedalīsies Ziemeļvalstu - Baltijas un ASV forumā Norfolkā

08.09.2019
Aizsardzības politika
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 10. septembrī, ASV, Norfolkā Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons piedalīsies Ziemeļvalstu - Baltijas un ASV forumā, lai diskutētu par aktuālajiem transatlantiskās drošības jautājumiem.

Forumā piedalīsies Ziemeļvalstu, Baltijas valstu un ASV aizsardzības ministru vietnieki un valsts sekretāri. Valstu pārstāvji runās par Baltijas jūras drošību, tālo ziemeļu drošību un citiem drošības jautājumiem. Tāpat foruma dalībnieki atskatīsies uz paveikto kopš iepriekšējās tikšanās, kas pērn norisinājās Dānijā, Kopenhāgenā.

Jau ziņots, ka Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs J. Garisons darba vizītē ASV uzturas no 8. līdz 13. septembrim, lai pārrunātu Latvijas un ASV divpusējo sadarbību aizsardzības jomā, ASV spēku klātbūtnes nozīmi reģionā, transatlantisko saišu stiprināšanu un globālās drošības jautājumus.

Sadarbība ar ASV ir viena no Latvijas aizsardzības politikas divpusējo attiecību prioritātēm. Kopš 2014. gada ASV bruņotie spēki rotācijas kārtībā uzturas Baltijas valstīs mācību operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros, apliecinot ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā un veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā.

Turpinot ASV operāciju “Atlantic Resolve”, šī gada februārī Latvijā ieradās aptuveni 150 karavīru no ASV 1. kaujas aviācijas brigādes 3.bataljona, lai ar 13 helikopteru UH-60 un HH-60 “Black Hawk” atbalstu pildītu dienesta pienākumus Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē.

Pērn Latvija un ASV parakstīja starpvaldību līgumu par četru jaunu helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi, kas ir svarīgi ne tikai bruņoto spēku uzdevumu veikšanai, bet arī civilo funkciju nodrošināšanai. Helikopteru UH-60M “Black Hawk” ieviešana Nacionālo bruņoto spēku bruņojumā ļaus turpināt ciešo sadarbību gan ar ASV bruņotajiem spēkiem, gan Mičiganas Nacionālo gvardi.

Sadarbība starp Latviju un Mičiganas Nacionālo gvardi veiksmīgi turpinās vairāk nekā 25 gadus, un tā ir sniegusi būtisku ieguldījumu Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzes attīstībā, palīdzot attīstīt un testēt lidlauka spējas gaisa kuģu uzņemšanā, kā arī apmācot speciālistus.

Tāpat ASV sniegusi atbalstu Latvijai dažādu militāro atbalsta programmu ietvaros, piegādājot Nacionālo bruņoto spēku attīstībai tādu būtisku ekipējumu kā sakaru līdzekļus, nakts redzamības ierīces un transportlīdzekļus.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Roberts Skraučs
Tālrunis: 67335393, 25617037
E-pasts: roberts.skraucs@mod.gov.lv