Baltijas valstu jūras eskadra

Baltijas valstu jūras eskadra (BALTRON)

BALTRON ir bijis viens no ilgstošākajiem Baltijas valstu sadarbības projektiem, darbojoties kopš 1998.gada.

BALTRON komandiera maiņa notiek reizi gadā un to rotējošā kārtībā ieņem kāds no Baltijas valstu nacionālo bruņoto spēku jūras spēku pārstāvjiem.

Šobrīd projekta ietvaros ir izveidota Baltijas valstu Jūras spēku mācību bāze, kurā ietilpst vairākas struktūrvienības, no kurām lielākā daļa (Pretmīnu skola, Pretmīnu aprīkojuma remonta centrs, Ūdenslīdēju mācību centrs un Ieroču aprīkojuma darbnīca) atrodas Latvijā, pārējās – Lietuvā.

Pašreiz dalību BALTRON eskadrā turpina Latvija un Lietuva. Igaunija piedalās visos citos Jūras spēku sadarbības projektos, kas saistīti ar mācībām, izglītību, pieredzes apmaiņu, bet eskadrai (kopš 2014. gada) pievienojas pēc vajadzības (piemēram, mācību laikā).

BALTRON mērķis ir nodrošināt Baltijas jūras spēku mīnu meklēšanas kuģu pastāvīgu gatavību piedalīties nacionālu uzdevumu veikšanā un NATO pretmīnu kuģu grupas realizētajās operācijās. Paralēli BALTRON veicina savstarpējo savietojamību un sadarbību starp Jūras spēkiem, tostarp nodrošina pastāvīgas kopīgas ātrās reaģēšanas spējas jūrā miera un krīzes laikā, piedalās jūras atmīnēšanas operācijās, militārajās mācībās un misijās, Baltijas valstu teritoriālo ūdeņu un ekonomiskās drošības stiprināšanā.

Šobrīd norit darbs pie jūras novērošanas datu apmaiņas sistēmas izveides. Sistēma ļaus ātrāk reaģēt uz iespējamajiem incidentiem un labāk koordinēt sadarbību.