Stratēģiskais partneris - ASV

Amerikas Savienotās Valstis ir Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais. Līdz pat Latvijas neatkarības atjaunošanai 1991. gadā ASV konsekventi realizēja Latvijas okupācijas neatzīšanas politiku, sniedza nenovērtējamu ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā, kā arī sekmēja Latvijas integrāciju NATO un ES. Drošības politikas joma ir Latvijas – ASV divpusējās sadarbības pamats. Latvijas un ASV valsts amatpersonas uztur regulāru politisko dialogu par aktuālajām norisēm reģionā un starptautiskajā politikā.

ASV bija pirmā valsts, kas pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas 2014. gada pavasarī un agresijas Ukrainas austrumos sāka mācību operāciju „Atlantic Resolve”, nosūtot uz Latviju rotas līmeņa vienību. Operācijas mērķis ir apliecināt ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā, veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā. Operācija ir izvērsta arī Rumānijā un Bulgārijā. Operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros katru gadu Latvijā rotācijas kārtībā ierodas ASV bruņoto spēku helikopteru vienība, tādejādi veicinot Latvijas Nacionālo bruņoto spēku spēju un prasmju attīstību. Tāpat Latviju regulāri apmeklē ASV bruņoto spēku vienības, gan veicot individuālas mācības, gan iesaistoties Latvijā notiekošajās militārajās mācībās, piemēram, 2020. gada novembrī Latvijā notiekošajās mācībās ‘Winter Shield’ piedalījās ASV kaujas aviācijas brigādes vienība ar kaujas helikopteriem.

Turpinās ASV īstenotās militārā atbalsta programmas, attīstot Nacionālo bruņoto spēku profesionalitāti, kaujas spējas un ekipējumu, kā arī uzņemošās valsts atbalsta infrastruktūru. 2020. gada izskaņā ASV Kongress apstiprināja Nacionālās aizsardzības autorizācijas aktu, kurā ir atzīmēta Baltijas valstu nozīmīgā loma Krievijas atturēšanā un NATO formātā. Savukārt ASV Aizsardzības departamenta apropriāciju aktā 2021. gadam Baltijas valstīm ir apstiprināti kopumā 168 miljoni ASV dolāru, kas ļaus īstenot virkni Latvijas un reģiona drošībai nozīmīgus projektus.

2021.gadā 27.aprīlī apritēs 28 gadi, kopš tika noslēgta ASV Valsts partnerības programma starp Latviju un Mičiganas Nacionālo Gvardi. Šīs programmas ietvaros notiek aktīva sadarbība, veicinot NBS, it īpaši Zemessardzes, Latvijas gaisa spēku attīstību. Ik gadu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīri piedalās Mičiganā notiekošajās Northern Strike mācībās.