Stratēģiskais sabiedrotais - ASV

2022. gada 29. jūnijā ASV prezidents nāca klajā ar paziņojumu par ASV militārās klātbūtnes stiprināšanu Eiropā, tostarp, Baltijas valstīs. Izpildot šo lēmumu, 2022. gada decembrī ASV apstiprināja militārās klātbūtnes plānus tuvākajiem trim gadiem, kas paredz, ka Latvijā tiks nodrošināta nepārtraukta (heel-to-toe), rotējoša ASV militāro vienību klātbūtne un pastiprināta dalība militārās mācībās.

ASV bija pirmā valsts, kas pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas 2014. gada pavasarī un agresijas Ukrainas austrumos sāka mācību operāciju „Atlantic Resolve”, nosūtot uz Latviju rotas līmeņa vienību. Operācijas mērķis ir apliecināt ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā, veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā. Operācija ir izvērsta arī Rumānijā un Bulgārijā. Operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros katru gadu Latvijā rotācijas kārtībā ierodas ASV bruņoto spēku helikopteru vienība, tādejādi veicinot Latvijas Nacionālo bruņoto spēku spēju un prasmju attīstību.

Amerikas Savienotās Valstis ir Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais. Līdz pat Latvijas neatkarības atjaunošanai 1991. gadā ASV konsekventi realizēja Latvijas okupācijas neatzīšanas politiku, sniedza nenovērtējamu ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā, kā arī sekmēja Latvijas integrāciju NATO un ES. Drošības politikas joma ir Latvijas – ASV divpusējās sadarbības pamats. Latvijas un ASV valsts amatpersonas uztur regulāru politisko dialogu par aktuālajām norisēm reģionā un starptautiskajā politikā.

Militārās mācības

NATO uzsāk starptautisko militāro mācību ciklu “Steadfast Defender 2024”, kuru mērķis ir atturēt Krievijas agresiju, un tās ir lielākās NATO mācības kopš Aukstā kara beigām. Mācību cikls sākas janvārī un ilga līdz maija beigām un tajās piedalījās aptuveni 90 000 karavīru no visām 31 NATO dalībvalstīm un kandidātvalsts Zviedrijas. "Steadfast Defender" sastāvēja no virknes mazāku mācību un aptvera teritoriju no Ziemeļamerikas līdz NATO austrumu flangam tuvu Krievijas robežai. Mācību aktivitātes dažādos laika posmos norisinājās arī Latvijā. Mācību mērķis Latvijā bija pilnveidot vadības un kontroles procedūras, koordināciju, savstarpējo sadarbību un savietojamību. Tāpat mācību laikā tika trenēta reģionālo aizsardzības plānu izpilde. Tajos piedalījās 50 karakuģi, 80 lidaparāti un vairāk nekā 1100 kaujas transportlīdzekļu. Tie ir vērienīgāki NATO manevri kopš 1988. gada manevriem "Reforger".

Tāpat Latviju regulāri apmeklē ASV bruņoto spēku vienības, gan veicot individuālas mācības, gan iesaistoties Latvijā notiekošajās militārajās mācībās, piemēram, 2020. gada novembrī Latvijā notiekošajās mācībās ‘Winter Shield’ piedalījās ASV kaujas aviācijas brigādes vienība ar kaujas helikopteriem.

Baltijas drošības iniciatīva

Baltijas drošības iniciatīva ir ASV Kongresā apstiprināta iniciatīva, kas nosaka kopējo Latvijai, Lietuvai un Igaunijai piešķiramā ASV Aizsardzības atbalsta apjomu. ASV militārā atbalsta programmu mērķis ir paātrināt NBS spēju attīstību, palielināt kaujas un reaģēšanas spējas, kā arī pilnveidot personāla ekspertīzi.

2024. gadā ASV Kongress apstiprināja Baltijas drošības iniciatīvas finansējumu 228 miljonu ASV dolāru apmērā. 2023. gadā Baltijas valstīm iniciatīvas ietvaros tika piešķirti 225 miljoni ASV dolāru, bet 2022. gadā šī summa bija 169 miljoni ASV dolāru. Finansējums tiek izmantots sauszemes, gaisa, jūras domēnu, kā arī apvienotā līmeņa un atbalstošo spēju attīstībai.

ASV Valsts partnerības programma

2023. gadā 27. aprīlī apritēja 30 gadi, kopš tika noslēgta ASV Valsts partnerības programma starp Latviju un Mičiganas Nacionālo Gvardi. Šīs programmas ietvaros notiek aktīva sadarbība, veicinot NBS, it īpaši Zemessardzes, Latvijas gaisa spēku attīstību. Ik gadu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīri piedalās Mičiganā notiekošajās “Northern Strike” mācībās.

Partnerattiecību sadarbības programma bija Nacionālo gvaržu biroja komandiera ģenerālleitnanta Džona B. Konoveja (John B. Conaway) iecere 1992. gadā, lai stiprinātu drošības situāciju Baltijas reģionā un vairotu nacionālo gvaržu iesaisti starptautiskās drošības veicināšanā.  Sadarbību Latvijā attīstīja ģenerālmajors Gordons Stamps (Gordon Stump), kurš apmeklēja Rīgu un tikās ar Zemessardzes komandieri pulkvedi Ģirtu Valdi Kristovski un citām Latvijas amatpersonām.

Vairāk par Latvijas un Mičiganas Nacionālās gvardes sadarbību šeit.