Stratēģiskais sabiedrotais - ASV

Amerikas Savienotās Valstis ir Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais. Līdz pat Latvijas neatkarības atjaunošanai 1991. gadā ASV konsekventi realizēja Latvijas okupācijas neatzīšanas politiku, sniedza nenovērtējamu ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā, kā arī sekmēja Latvijas integrāciju NATO un ES. Drošības politikas joma ir Latvijas – ASV divpusējās sadarbības pamats. Latvijas un ASV valsts amatpersonas uztur regulāru politisko dialogu par aktuālajām norisēm reģionā un starptautiskajā politikā.

ASV bija pirmā valsts, kas pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas 2014. gada pavasarī un agresijas Ukrainas austrumos sāka mācību operāciju „Atlantic Resolve”, nosūtot uz Latviju rotas līmeņa vienību. Operācijas mērķis ir apliecināt ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā, veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā. Operācija ir izvērsta arī Rumānijā un Bulgārijā. Operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros katru gadu Latvijā rotācijas kārtībā ierodas ASV bruņoto spēku helikopteru vienība, tādejādi veicinot Latvijas Nacionālo bruņoto spēku spēju un prasmju attīstību. Tāpat Latviju regulāri apmeklē ASV bruņoto spēku vienības, gan veicot individuālas mācības, gan iesaistoties Latvijā notiekošajās militārajās mācībās, piemēram, 2020. gada novembrī Latvijā notiekošajās mācībās ‘Winter Shield’ piedalījās ASV kaujas aviācijas brigādes vienība ar kaujas helikopteriem.

Turpinās ASV īstenotās militārā atbalsta programmas, kuru mērķis ir paātrināt NBS spēju attīstību un profesionālās iemaņas. 2022. gada izskaņā ASV Kongress apstiprināja 225 miljonus ASV dolāru 2023. gada finansējumu Baltijas drošības iniciatīvas ietvaros. Iniciatīvas mērķis ir sniegt atbalstu Nacionālo bruņoto spēku militāro spēju attīstībai, lai uzlaboto kaujas, kaujas atbalsta un nodrošinājuma kapacitāti un lai pilnveidotu personāla ekspertīzi. Baltijas drošības iniciatīva ietvaros pieejamais finansējums ir viens no vairākiem Latvijai sniegtajiem ASV finansējuma avotiem.

2023. gadā 27. aprīlī apritēja 30 gadi, kopš tika noslēgta ASV Valsts partnerības programma starp Latviju un Mičiganas Nacionālo Gvardi. Šīs programmas ietvaros notiek aktīva sadarbība, veicinot NBS, it īpaši Zemessardzes, Latvijas gaisa spēku attīstību. Ik gadu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīri piedalās Mičiganā notiekošajās Northern Strike mācībās.