Ādažu poligonā trenē Nacionālo bruņoto spēku gatavību sniegt atbalstu Covid-19 izplatības ierobežošanā

06.04.2020
Latvijā
Dienesta gaita
Atbalsts sabiedrībai
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

No 23. līdz 27. martam Ādažu poligonā Nacionālie bruņotie spēki trenēja gatavību nepieciešamības gadījumā sniegt atbalstu Covid-19 izplatības ierobežošanā, izvēršot pagaidu nometni ar teltīm, kuru vajadzības gadījumā varētu izvērst ārpus poligona.

Nometne ir paredzēta dzīvošanai gan siltajā, gan aukstajā gadalaikā un tās ietvaros tiek nodrošinātas teltis izmitināšanai, ēdināšanai un administratīvajām vajadzībām, kā arī to funkcionēšanai nepieciešamais ekipējums.

“Nacionālie bruņotie spēki turpina strādāt pēc principa, ka ikdienā vienmēr gatavojas iespējamajiem rīcības scenārijiem gadījumā, ja sākas krīze. Tādēļ ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, vienību izvietojuma teritorijās notiek mācības, lai sagatavotos Nacionālo bruņoto spēku iesaistei Covid-19 izplatības ierobežošanā un uzturētu nepieciešamās kaujas spējas,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks. “Mēs pastāvīgi komunicējam ar kolēģiem Iekšlietu un Veselības ministrijās, un vajadzības gadījumā Nacionālie bruņotie spēki būs gatavi sniegt atbalstu sabiedrībai.”

Spēju izvērst uzņemošās valsts atbalsta funkcijai paredzētu nometni trenē Nacionālo bruņoto spēku Nodrošinājuma pavēlniecības 3. Reģionālais nodrošinājuma centrs sadarbībā ar Sauszemes spēku Mehanizēto kājnieku brigādi, lai to vajadzības gadījumā varētu izmantot atbalsta sniegšanai sabiedrībai vietā, kur tas būtu nepieciešams.

Nometne ir iegādāta, izmantojot NATO Atbalsta un iepirkumu aģentūras (NATO Support and Procurement Agency – NSPA) pakalpojumus un NATO Drošības investīciju programmas finansējumu vairāk nekā sešu miljonu eiro apmērā.

Jau ziņots, Nacionālie bruņotie spēki ir izstrādājuši rīcības plānus, apzinājuši personāla un materiāltehniskos resursus, lai krīzes un pandēmijas saasināšanās gadījumā iesaistītos ārkārtējās situācijas risināšanā. Tādējādi Nacionālie bruņotie spēki pēc pirmā pieprasījuma ir gatavi sniegt atbalstu veselības nozarei un Iekšlietu ministrijai Covid-19 izplatības ierobežošanā.

Aizsardzības ministrija gan politiskajā, gan ekspertu līmenī  pastāvīgi komunicē ar Iekšlietu ministriju un Veselības ministriju. Uzreiz pēc oficiāla pieprasījuma saņemšanas, Nacionālie bruņotie spēki ir gatavi sniegt atbalstu gan papildus pasākumu ieviešanai uz valsts robežas, gan sabiedriskās kārtības nodrošināšanā. Nacionālo bruņoto spēku rīcībā ir materiāltehniskie resursi kā, piemēram, teltis, ģeneratori un transports, lai sniegtu atbalstu gan veselības, gan iekšlietu nozarei. Tāpat Nacionālie bruņotie spēki veic apmācību izvēršanas infrastruktūras izveidē, lai spētu sniegt atbalstu, ja šāda vajadzība radīsies. 

Jau vēstīts, ka 21. un 22. martā notika Nacionālo bruņoto spēku vienību kaujas gatavības apmācības un gatavības pārbaudes, lai nodrošinātu bruņoto spēku kaujas spēju uzturēšanu, kā arī gatavību Nacionālo bruņoto spēku iesaistei Covid-19 izraisītās pandēmijas ierobežošanā un tās iespējamo seku novēršanā.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv