Latvijā ieradušies pirmie 40 Itālijā izvietotie ASV karavīri

24.02.2022
Latvijā
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šonakt, 24. februārī, Latvijā ieradušies pirmie 40 ASV armijas 173. gaisa desanta brigādes karavīri, demonstrējot ASV apņemšanos aizstāvēt NATO sabiedrotos un stiprināt Latvijas aizsardzības spējas. Kopumā uz Latviju plānots pārvietot vairāk nekā 300 ASV karavīru.  

“Pateicamies ASV par spēju operatīvi reaģēt uz mainīgo drošības situāciju, nepilnu divu dienu laikā uz Latviju nosūtot papildu ASV karavīrus, tādējādi stiprinot reģiona aizsardzību,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks. 

“Pasaules spēcīgākās militārās savienības, kura balstīta uz patiesām vērtībām, līguma 5. pants nav tukša un bezmērķīga runāšana, bet proaktīva darbība, ko mēs redzam šodien, uzņemot mūsu sabiedroto papildspēkus Latvijā,” uzsver Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Nacionālie bruņotie spēki nodrošinās uzņemošās valsts atbalstu, izvietojot ASV gaisa desanta vienību Ādažu bāzē. Uzturēšanās laikā Latvijā ASV karavīri piedalīsies kopīgos treniņos ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.

Jau ziņots, ka, ņemot vērā Krievijas militāro eskalāciju pie Ukrainas robežām un tai piederošajās teritorijās, kā arī Krievijas spēku koncentrāciju Baltkrievijā, ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) 22. februārī paziņoja par ASV pieņemto lēmumu pastiprināt spēku klātbūtni Eiropā, nosūtot uz Latviju, Lietuvu un Igauniju karavīrus un militāro tehniku.

Arī pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas 2014. gada pavasarī un agresijas Ukrainas austrumos ASV bija pirmā valsts, kas uz Latvija nosūtīja savus karavīrus un sāka mācību operāciju „Atlantic Resolve”. Operācijas mērķis bija apliecināt ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā, veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vadītājas vietniece
Aiva Kuzņecova
Tālrunis: 67335309
E-pasts: aiva.kuznecova@mod.gov.lv