NATO izmantos Latvijas Nacionālo bruņoto spēku mūsdienīgo 5G testa vidi alianses jaunāko pētniecības iniciatīvu testēšanai

30.08.2023
Spēju attīstība
Latvijā
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Aizsardzības ministrija un NATO Apvienoto spēku Eiropā virspavēlniecības štāba transformācijas pavēlniecība parakstīja vienošanos par 5G militārā pielietojuma testa vides izmantošanu, un šajā rudenī rīkos operacionālās tehnoloģijas izpētes pasākumu, lai testētu alianses jaunākās pētniecības un attīstības iniciatīvas. 

Parakstītais saprašanās memorands sniegs NATO piekļuvi Latvijas Nacionālo bruņoto spēku mūsdienīgās 5G testa vides izmantošanai. 

Parakstot memorandu, viceadmirālis Gajs Robinsons (Guy Robinson) uzsvēra, ka “parakstot šo vienošanos, NATO būs iespēja pārbaudīt jaunas koncepcijas un pilnveidot prasības operacionālā vidē, tādējādi īstenojot NATO digitālās transformācijas ambīcijas.” 

Plānots, ka Sabiedroto Transformācijas pavēlniecība oktobra izskaņā rīkos pasākumu operacionālās tehnoloģijas izpētei testa vidē, kas palīdzēs noteikt alianses pētniecības un attīstības iniciatīvu potenciālu, kā arī Ādažu bāzes 5G taktiskās spējas. 

Pasākuma ietvaros tiks demonstrēta virtuālās un papildinātās realitātes, bezpilota transportlīdzekļu, sensoru un lietojumprogrammu izmantošana taktiskā 5G vidē. Tāpat, alianse pārbaudīs 5G tehnoloģiju spēju uzlabot televeselības pakalpojumu sniegšanu NATO un valstu militārajam personālam. 

Testējot nākamās paaudzes telekomunikāciju tīklu jaunās iespējas, Sabiedroto Transformācijas pavēlniecība parādīs, kā 5G spēja nodrošināt savienojumus ar īpašu uzticamību un zemu latentumu var radīt nebijušas iespējas NATO sakaru un informācijas apritē. Tāpat tiks demonstrēta 5G tehnoloģiju izmantošana, lai uzlabotu NATO spēku informētību un reaģēšanas ātrumu nākotnes potenciālajos konfliktos, veicinot alianses digitālo transformāciju un pāreju uz daudzdisciplīnu operācijām. 

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece uzsver: “Latvijas Nacionālie bruņotie spēki ciešā sadarbībā ar nozari mērķtiecīgi attīsta nākotnes tehnoloģijas un savas spējas tās efektīvi izmantot valsts aizsardzībā. Mums ir pasaulē atzītu ekspertu komanda ar plašu kompetenci un augsti attīstīta infrastruktūra nākotnes vadības un kontroles risinājumu testēšanai. Esmu pārliecināta, ka apvienojot mūsu zināšanas ar NATO redzējumu, mēs varam demonstrēt 5G tehnoloģijas sniegtās iespējas gan militāro, gan civilo operāciju uzlabošanā.” 

Gatavojoties rudenī gaidāmajai operacionālo tehnoloģiju testēšanai, šī gada jūnijā notika Aizsardzības ministrijas, Nacionālo bruņoto spēku un mobilo sakaru operatora “Latvijas Mobilais Telefons” organizētā NATO nākamās paaudzes sakaru tehnoloģiju pasākuma plānošanas sesija, kurā piedalījās arī Sabiedroto Transformācijas pavēlniecības pārstāvji, lai apskatītu eksperimentam pieejamo fizisko infrastruktūru, un veica sistēmu savstarpējās savienojamības testus. 

LMT ir Aizsardzības ministrijas sadarbības partneris militāra pielietojuma 5G testa vides attīstīšanai. Jau vēstīts, ka 2022. gadā tika noslēgts sadarbības līgums starp Aizsardzības ministriju un LMT par “5G tehnoloģiju militāram pielietojumam” pētniecības un izstrādes pakalpojumiem.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335393
E-pasts: prese@mod.gov.lv