Par NATO

NATO ir starpvaldību organizācija, kurā tās dalībvalstis saglabā pilnīgu suverenitāti un neatkarību. Organizācija paredz forumu, kurā valstis konsultējas par jebkuru jautājumu, kas ir ticis ierosināts, un pieņem lēmumus par politiskiem un militāriem jautājumiem, kas ietekmē to drošību.  

NATO svarīgākais mērķis ir sargāt organizācijas dalībvalstu brīvību un drošību ar politiskām un militārām metodēm, pamatojoties uz 1949. gada aprīļa Ziemeļatlantijas līguma un Apvienoto Nāciju Organizācijas hartas principiem. 

Rezultātā apziņa par vienlīdzīgām drošības garantijām Alianses dalībvalstu starpā, neņemot vērā to nacionālo militāro spēju atšķirības, sekmē stabilitāti Eiroatlantijas reģionā. Tā rada apstākļus, kas veicina sadarbības palielināšanos starp Alianses dalībvalstīm, kā arī starp Aliansē esošajām valstīm un citām valstīm. 

Alianse realizē drošības politiku šādos veidos:

  • pietiekamu militāro spēku uzturēšana, lai novērstu karu un nodrošinātu efektīvu aizsardzību;
  • vispārēja gatavība tikt galā ar apstākļiem, kas ietekmē dalībvalstu drošību;
  • aktīva dialoga veicināšana ar citām valstīm un sadarbība stiprinot drošību Eiropā. Tai skaitā ieroču kontroles un atbruņošanas jomās.

Izveidojot Aliansi 1949. gadā, tās mērķis bija nodibināt un uzturēt Eiropā taisnīgu un ilgstošu mieru, kas balstīts uz kopējām demokrātijas, cilvēktiesību un likuma vērtībām, īstenojot uzdevumu būt par Rietumu kolektīvās aizsardzības barjeru pret iespējamo apdraudējumu no PSRS. 

Pēc 2001. gada 11. septembra notikumiem NATO dalībvalstis papildināja NATO mērķus nosakot cīņu pret globālo terorisma izplatību kā vienu no NATO uzdevumiem.  Šobrīd saskaņā ar 2022. gadā apstiprināto Stratēģisko koncepciju  NATO kā divus galvenos draudus Eiroatlantiskajai drošībai definē Krievijas agresiju un terorismu.Bez tradicionāliem draudiem Stratēģiskajā koncepcijā ietverti arī tādi jauni drošības izaicinājumi kā nestabilitāte un konflikti ārpus NATO robežām, kibernoziegumi, kritiskās infrastruktūras un enerģētiskā drošība, kā arī vides draudi un resursu trūkums.