Informācija uzņēmējiem

Papildu informācija un saistītās ziņas:

Vairāk

Aizsardzības ministrija dronu koalīcijas ietvaros ir uzsākusi plānveidīgu FPV kamikaze un citu Latvijā ražotu kaujas dronu piegādi Ukrainai. Lai nodrošinātu, ka piegādātās sistēmas atbilst Ukrainas bruņoto spēku vajadzībām, tām ir jāiziet vairāku līmeņu testi - funkcionālie un elektromagnētiskās karadarbības, kā arī testi kaujas apstākļos. Sekmīgu testu gadījumā sistēmas tiek sertificētas un pieņemtas bruņojumā Ukrainā. Ņemot vērā FPV kamikaze tehnoloģiju straujo attīstību, iepirkuma un testēšanas procedūra notiek pakāpeniski.

Bezpilota lidaparātu sistēmas (BPLAS) nepārtraukti attīstās, mainās to tehnoloģiskie risinājumi un taktiskā pielietošana. Šī iemesla dēļ Latvijā un sabiedrotājās valstīs nepieciešams radīt bezpilota lidaparātu sistēmu ražošanas, pētniecības un attīstības kapacitāti, kas spēs nodrošināt NBS ar BPLAS, turpinās šo sistēmu pētniecību, attīstību un ražošanu. Lai nodrošinātu Latvijas uzņēmumiem iespēju attīstīt un pilnveidot FPV kamikaze un citas bezpilota lidaparātu sistēmas, NBS ir izveidojis dronu un elektromagnētiskās karadarbības poligonu.

Poligons un informācija par tā izmantošanas nosacījumiem un datumiem ir pieejami visiem dronu koalīcijas iepirkumos iesaistītajiem komersantiem. Lai nodrošinātu Latvijas dronu konkurētspēju, NBS tiek attīstīts arī bezpilota lidaparātu mācību centrs, kas papildus saviem tiešajiem pienākumiem sniedz konsultācijas industrijai par dronu sistēmu tehnisko un taktisko izmantošanu.


Apvienotā Karaliste un Latvija izsludina pieteikšanos konkursam par apjomīgu dronu piegādi Ukrainai

Dronu koalīcijas vārdā Apvienotā Karaliste un Latvija ir izsludinājusi konkursu pirmās personas skata (FPV) bezpilota lidaparātu piegādei Ukrainai. Konkursa ietvaros paredzēts 352 000 eiro iepirkums bezpilota lidaparātu testēšanai. Konkursa mērķis ir veicināt Rietumvalstu spēju masveidā ražot dronus par pieņemamu cenu, tādejādi stiprinot vietējo industriju.

Informācija par pieteikšanos atrodama Apvienotās Karalistes aizsardzības portālā. Konkursā var piedalīties jebkuras Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas dalībvalsts uzņēmējs.

Kā pieteikties?
  1. Atveriet sadaļu "View DSP opportunities";
  2. Izmantojot meklētāja funkciju, sadaļā "Project Info" ievadiet nosaukumu "International Drone Capability Coalition - First Person View (FPV) Drone";
  3. Lai pieteiktos konkursam, Jums jāreģistrē savs lietotājs.

Konkursa rezultātā plānots nodrošināt līdz pat 15 FPV bezpilota lidaparātu pakotnes, kurās ietilpst 20 droni katrā. Bezpilota lidaparātiem ir jābūt spējīgiem pārvadāt dažāda smaguma kravas atkarībā no propelleru izmēra.

Ražotājiem līdz 2024. gada 1. jūlijam ir jāiesniedz pieteikums, kuru pēc tam izvērtēs kompetenti dronu koalīcijas eksperti.

Konkursa mērķis būs izvērtēt dronu koalīcijas prasībām atbilstošas platformas potenciālajam līgumam, kura ietvaros prognozējamie ražošanas apjomi varētu būt aptuveni 1000 droni mēnesī.

Sistēmas jāsagatavo un jānogādā testēšanai trīs nedēļu laikā pēc līguma slēgšanas (plānots, ka tas notiks 2024. gada 12. augustā).

Pretendentiem pirms savu produktu piedāvāšanas jānodrošina, ka viņu sistēmas atbilst visiem kvalifikācijas kritērijiem. Piedāvāto sistēmu testēšana un izvērtēšana notiks trīs mēnešu laikā, pēc kuras ražotāji varēs saņemt papildu prasības liela mēroga ražošanai.

Bezpilota lidaparātu piegādātāji, kuri kvalificēsies iepirkuma kritērijiem, saņems pasūtījumus bezpilota lidaparātu piegādei Ukrainai. Pozitīvu atsauksmju gadījumā būs iespēja īstenot arī lielākas FPV bezpilota lidaparātu piegādes.

Papildu FPV konkursi notiks visa 2024. gada garumā, pamatojoties uz pirmajā konkursā gūto pieredzi.


Grantu projektu konkurss

Reaģējot uz industrijas interesi un veicinot uzņēmējdarbības vides attīstību, 2024. gada 14. maijā tika izsludināts Aizsardzības ministrijas grantu projektu konkurss bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam.

Konkursa mērķis bija atbalstīt jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādi bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam Latvijā divās prioritārajās jomās:

  • jaunās paaudzes vadāmie lādiņi (bezpilota lidaparāti ar lādiņu) un to komponentes (piemēram: bezpilota lidaparātu alternatīvās navigācijas sistēmas, bateriju un dzinēju tehnoloģijas, “SWARM” jeb spietu tehnoloģijas, bezpilota lidaparātu kravas sistēmu attīstība (t.sk. sensoru)).
  • elektromagnētiskās karadarbības sistēmas bezpilota lidaparātu atbalstam un pretdarbībai (piemēram: individuālā brīdināšanas sistēma par bezpilota sistēmu tuvošanos, vadāmo lādiņu mērķēšanas sistēma uz  elektromagnētiskās karadarbības izstarotāja, bezpilota lidaparātu pretdarbības sistēmas ar elektromagnētisko un kinētisko iedarbību);

2024. gadā šis bija otrais grantu uzsaukums. Pirmajam konkursam projektu pieteikšanās termiņš noslēdzās 2024. gada 29. februārī. Pieteikšanās otrajam grantu uzsaukumam noslēdzās 2024. gada 21. jūnijā.

Šis grantu konkurss, salīdzinot ar iepriekšējiem, bija veltīts tikai bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam, piedāvājot jau konkrētākas operacionālās vadlīnijas projektu izstrādei.

Papildus informācija:

  • Pieejamais AM budžeta finansējums konkursam: 600 tūkst. eiro.
  • Pieteikšanās termiņš: 2024.gada 21.jūnijs.
  • Plašāka informācija: droniem@mod.gov.lv.
  • Konkursa nolikums pieejams šeit.

Latvijas dronu spēju iniciatīva

Ukrainas kara pieredze liek aktīvi veicināt pašmāju dronu spēju attīstību. Tādēļ Aizsardzības ministrija 2024. gadā ir uzsākusi Latvijas dronu spēju iniciatīvu, kurā tiks ieguldīti 20 miljoni eiro. Iniciatīvas mērķis ir stiprināt dronu spējas Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Iniciatīvas ietvaros Latvijā tiks attīstīta infrastruktūra, kā arī īstenotas bezpilota lidaparātu iegādes bruņoto spēku vajadzībām. 10 miljoni no kopējā finansējuma tiks atvēlēti iegādēm no vietējās industrijas.

Tāpat arī jūnijā tiks pabeigts darbs pie dronu testēšanas vietas poligonā “Sēlija”, kur drīzumā plānots uzsākt dronu apmācības un Latvijā ražoto bezpilota lidaparātu testēšanu.


Papildu informācijai un par iespējām uzņēmējiem iesaistīties lūdzam rakstīt uz droniem@mod.gov.lv