Informācija uzņēmējiem

Papildu informācija un saistītās ziņas:

Vairāk

Aizsardzības ministrija dronu koalīcijas ietvaros ir uzsākusi plānveidīgu FPV kamikaze un citu Latvijā ražotu kaujas dronu piegādi Ukrainai. Lai nodrošinātu, ka piegādātās sistēmas atbilst Ukrainas bruņoto spēku vajadzībām, tām ir jāiziet vairāku līmeņu testi - funkcionālie un elektromagnētiskās karadarbības, kā arī testi kaujas apstākļos. Sekmīgu testu gadījumā sistēmas tiek sertificētas un pieņemtas bruņojumā Ukrainā. Ņemot vērā FPV kamikaze tehnoloģiju straujo attīstību, iepirkuma un testēšanas procedūra notiek pakāpeniski.

Bezpilota lidaparātu sistēmas (BPLAS) nepārtraukti attīstās, mainās to tehnoloģiskie risinājumi un taktiskā pielietošana. Šī iemesla dēļ Latvijā un sabiedrotājās valstīs nepieciešams radīt bezpilota lidaparātu sistēmu ražošanas, pētniecības un attīstības kapacitāti, kas spēs nodrošināt NBS ar BPLAS, turpinās šo sistēmu pētniecību, attīstību un ražošanu. Lai nodrošinātu Latvijas uzņēmumiem iespēju attīstīt un pilnveidot FPV kamikaze un citas bezpilota lidaparātu sistēmas, NBS ir izveidojis dronu un elektromagnētiskās karadarbības poligonu.

Poligons un informācija par tā izmantošanas nosacījumiem un datumiem ir pieejami visiem dronu koalīcijas iepirkumos iesaistītajiem komersantiem. Lai nodrošinātu Latvijas dronu konkurētspēju, NBS tiek attīstīts arī bezpilota lidaparātu mācību centrs, kas papildus saviem tiešajiem pienākumiem sniedz konsultācijas industrijai par dronu sistēmu tehnisko un taktisko izmantošanu.


Izsludināts jauns starptautiskais iepirkuma konkurss Dronu koalīcijas ietvaros

Dronu koalīcijas ietvaros ir izsludināts otrais starptautiskais iepirkuma konkurss, ar mērķi iegādāties un nodot Ukrainai uzlabotus taktiskos triecendronus, kas būs ar palielinātu autonomās darbības spēju, spēju darboties nakts apstākļos un citiem uzlabojumiem. Tāpat konkurss iekļauj arī pārtvērējdronus, kas spētu notriekt ienaidnieka palaistos bezpilota lidaparātus.

Iepirkuma konkursa mērķis ir nodrošināt Ukrainu ar nepieciešamo tehnoloģiju cīņai pret iebrucēju, kā arī veicināt Rietumvalstu spēju masveidā ražot dronus par pieņemamu cenu, tādējādi stiprinot vietējo industriju. Informācija par pieteikšanos atrodama Apvienotās Karalistes aizsardzības portālā. Konkursā var piedalīties jebkuras Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas dalībvalsts uzņēmējs.

Kā pieteikties?
  1. Atveriet sadaļu "View DSP opportunities";
  2. Izmantojot meklētāja funkciju, sadaļā "Project Info" ievadiet nosaukumu "International Drone Capability Coalition - Large FPV UAS" vai “International Drone Capability Coalition - Operational Drone-Interceptors”;
  3. Lai pieteiktos konkursam, Jums jāreģistrē savs lietotājs.

Konkursa rezultātā plānots iegādāties līdz 15 uzlaboto taktisko trieciendronu pakotnēm un 5 taktisko pārtvērējdronu pakotnēm, testu veikšanai. Ar testus izgājušajiem industrijas pārstāvjiem tiks noslēgts līgums par liela mēroga dronu ražosanu. Uzņēmumiem līdz 2024. gada 14. oktobrim ir jāiesniedz pieteikumi uzlabotajiem taktiskajiem trieciendroniem un līdz 11. novembrim pieteikumi pārtvērējdroniem. Pieteikumus izvērtēs kompetenti eksperti no Dronu koalīcijas dalībvalstīm.

Vienlaikus informējam, ka Dronu koalīcijas pirmajā iepirkumā, kas tika izsludināts šī gada 3. jūnijā, un kura mērķis ir iegādāties pirmās personas skata (FPV) bezpilota lidaparātus Ukrainai, tika saņemti 265 pieteikumi no Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas dalībvalstu uzņēmējiem. No tiem tika atlasīti un izvēlēti 15 uzņēmumi, kuru piedāvātās bezpilota lidaparātu sistēmas atbilda kvalifikācijas kritērijiem. Šobrīd uzņēmumu piedāvātie droni tiek testēti un, ar testus veiksmīgi nokārtojušajiem uzņēmumiem, tiks slēgts līgums par liela mēroga iepirkumu. 


Grantu projektu konkurss

Reaģējot uz industrijas interesi un veicinot uzņēmējdarbības vides attīstību, 2024. gada 14. maijā tika izsludināts Aizsardzības ministrijas grantu projektu konkurss bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam.

Konkursa mērķis bija atbalstīt jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādi bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam Latvijā divās prioritārajās jomās:

  • jaunās paaudzes vadāmie lādiņi (bezpilota lidaparāti ar lādiņu) un to komponentes (piemēram: bezpilota lidaparātu alternatīvās navigācijas sistēmas, bateriju un dzinēju tehnoloģijas, “SWARM” jeb spietu tehnoloģijas, bezpilota lidaparātu kravas sistēmu attīstība (t.sk. sensoru)).
  • elektromagnētiskās karadarbības sistēmas bezpilota lidaparātu atbalstam un pretdarbībai (piemēram: individuālā brīdināšanas sistēma par bezpilota sistēmu tuvošanos, vadāmo lādiņu mērķēšanas sistēma uz  elektromagnētiskās karadarbības izstarotāja, bezpilota lidaparātu pretdarbības sistēmas ar elektromagnētisko un kinētisko iedarbību);

2024. gadā šis bija otrais grantu uzsaukums. Pirmajam konkursam projektu pieteikšanās termiņš noslēdzās 2024. gada 29. februārī. Pieteikšanās otrajam grantu uzsaukumam noslēdzās 2024. gada 21. jūnijā.

Šis grantu konkurss, salīdzinot ar iepriekšējiem, bija veltīts tikai bezpilota lidaparātu attīstības atbalstam, piedāvājot jau konkrētākas operacionālās vadlīnijas projektu izstrādei.

Papildus informācija:

  • Pieejamais AM budžeta finansējums konkursam: 600 tūkst. eiro.
  • Pieteikšanās termiņš: 2024.gada 21.jūnijs.
  • Plašāka informācija: droniem@mod.gov.lv.
  • Konkursa nolikums pieejams šeit.

Latvijas dronu spēju iniciatīva

Ukrainas kara pieredze liek aktīvi veicināt pašmāju dronu spēju attīstību. Tādēļ Aizsardzības ministrija 2024. gadā ir uzsākusi Latvijas dronu spēju iniciatīvu, kurā tiks ieguldīti 20 miljoni eiro. Iniciatīvas mērķis ir stiprināt dronu spējas Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Iniciatīvas ietvaros Latvijā tiks attīstīta infrastruktūra, kā arī īstenotas bezpilota lidaparātu iegādes bruņoto spēku vajadzībām. 10 miljoni no kopējā finansējuma tiks atvēlēti iegādēm no vietējās industrijas.

2024. gada jūnijā Sēlijas militārajā poligonā tika atklāts dronu mācību un testēšanas poligons, kurā norisinās dronu apmācības un bezpilota lidaparātu testēšana. Poligonā savas iekārtas varēs izmēģināt Latvijas dronu industrijas pārstāvji, kā arī uz bezpilota lidaparātu un elektroniskās karadarbības testiem poligonā regulāri pulcēsies sabiedrotie un dronu koalīcijas dalībvalstis. Testējot bezpilota lidaparātus, tiek attīstīta vietējā industrija, pārbaudītas dronu tehniskās spējas un taktiskais pielietojums, tiek uzlabotas tehnoloģijas, sniedzot iespējami labāko, kas nozarē pieejams.


Papildu informācijai un par iespējām uzņēmējiem iesaistīties lūdzam rakstīt uz droniem@mod.gov.lv